Autorské riešenie
[stiahni]

Všimnime si, ako také cencúle vyzerajú. Svojim tvarom pripomínajú kužeľ. Na korytnačkovom papieri by sa nám kužele kreslili dosť ťažko, uspokojíme sa s tým, že naše cencúle budú mať tvar rovnoramenného trojuholníka. Presne tak, ako to vidíte na obrázku.

Základňa trojuholníka je rovnako dlhá ako šírka vlnky na streche. Táto hodnota je uložená v premennej :sirkaVlnky. Počet cencúľov je rovnaký ako počet prvkov premennej :dlzky, ktorá obsahuje zoznam dĺžok všetkých cencúľov. 

Na začiatku je korytnačka umiestnená pod pravým okrajom strechy (z nášho pohľadu je to vľavo). Je teda presne tam, kde bude začínať prvý cencúľ. Postupne použijeme všetky dĺžky cencúľov a cencúle nakreslíme:
 

prePrvky "dlzka :dlzky [ zoznam príkazov
]

Premenná :dlzka bude postupne nadobúdať hodnoty všetkých dĺžok, ktoré sú uložené v premennej :dlzky

Pri kreslení môžeme postupovať tak, že presunieme korytnačku na špic prvého cencúľa, teda z bodu 1 do bodu 2 (pozri obrázok nižšie). Ak sú súradnice korytnačky v bode 1 [xSur, ySur], špic cencúľa (bod 2) má súradnice [XSur+:sirkaVlnky/2, YSur-:dlzka].

Potom presunieme korytnačku na druhý koniec základne cencúľa, do bodu 3. Súradnice bodu 3 sú [XSur+:sirkaVlnky/2 YSur+:dlzka]. 

Plochu cencúľa potrebujeme vyliať bielou farbou. Tretiu stranu kresliť nemusíme, pretože vnútro cencúľa je ohraničené dvoma čiarami a hranicou hnedej plochy steny domčeka. Korytnačku presunieme do vnútra cencúľa (napr. do bodu 4, súradnice [xsur-:sirkaVlnky/2 ysur]) a vylejeme farbu. Vrátime sa do bodu 3 a rovnakým spôsobom nakreslíme ďalší cencúľ.

Pri presúvaní korytnačky po papieri si musíme uvedomiť ešte jednu vec. Nové súradnice sa počítajú z aktuálnych súradníc [xSur, ySur] korytnačky. Tak ako sa presúva korytnačka po papieri, menia sa aj jej súradnice.

Celá procedúra cencule môže vyzerať takto:
 

viem cencule
  nechFp "biela
  nechHp 1
  pd
  prePrvky "dlzka :dlzky [nechXYSur XSur+:sirkaVlnky/2 YSur-:dlzka
                          nechXYSur XSur+:sirkaVlnky/2 YSur+:dlzka
                          ph
                          nechxysur xsur-:sirkaVlnky/2 ysur
                          vypln
                          nechxysur xsur+:sirkaVlnky/2 ysur
                          pd
  ]
koniec

 

Vaše zaujímavé riešenia a najčastejšie chyby

Často ste dĺžku cencúľov vyberali náhodne zo zoznamu. Takto nielenže boli v inom poradí, ale niektoré dĺžky ste nemuseli vôbec použiť. Viacerí z vás kreslili cencúle obdĺžnikového tvaru.