Autorské riešenie
[stiahni]

Vašou úlohou bolo doplniť príkazy do procedúry tak, aby korytnačka vykreslila ručičky hodín podľa ľubovoľného zadaného času.

Aby korytnačka vykreslila minútovú ručičku, stačilo ju otočiť v domovskej pozícii vpravo :m * 6, pretože minúty rozdelia ciferník na 360/60 teda na 6 stupňové úseky.

Aby korytnačka vykreslila hodinovú ručičku, bolo ju treba otočiť v domovskej pozícii vpravo :h*30 , pretože jedna hodina vytína na ciferníku 360/12 teda 30 stupňov. Tu však bolo treba brať do úvahy aj polohu minútovej ručičky, pretože ako všetci vieme, hodinová ručička mení svoju polohu plynule počas trvania celej hodiny. Museli sme teda rozdeliť úsek hodiny na 60 dielov a otočiť korytnačku o ďalších vpravo :m*30/60 teda vpravo :m*0.5 . Spolu tak korytnačku bolo treba otočiť vpravo :h*30 + :m*0.5.

Samozrejme, bolo treba rozlíšiť veľkú a malú ručičku buď rôznymi veľkosťami alebo farbami, ale s tým ste si všetci poradili.

viem nastav_cas :h :m
 nechhp 5
 vp :m*6
 do 115
 domov
 vp :h*30 + 0.5*:m
 do 70
 domov
koniec

 

Vaše zaujímavé riešenia

Najzaujímavejšie riešenie mali: Expert ispelic, Expert Bear & cat.

 

Najčastejšie chyby

Niektorí z vás urobili procedúru, ktorá vykreslí len čas zo zadania. Iní zabudli, poloha hodinovej ručičky závisí aj od počtu minút.