Internetový č@s

No Time Zones
No Geographical Borders

Firma Swatch vytvorila nový univerzálny čas, ktorý je na celom svete rovnaký, bez ohľadu na časové zóny a geografické hranice. Jeho sloganom je: "Jeden svet, jeden čas". 24 hodín každého dňa je rozdelených na 1000 úderov (beats). 1 úder (beat) predstavuje 1 minútu a 26,4 sekundy (86,4 sekundy). Internetový čas sa označuje znakom "@" za ktorým nasledujú 3 číslice, v rozsahu od 000 do 999. Internetový deň začína o polnoci počas stredoeurópske zimného času v meste Biel vo Švajčiarsku, ktoré je sídlom firmy Swatch. Firma Swatch nevytvorila nový spôsob merania času ale vytvorila nový poludník v meste Biel. Nový poludník bol oficiálne predstavený 23. októbra 1998 za prítomnosti Nicholasa Negroponteho, zakladateľa a riaditeľa the Massachusetts Institute of Technology`s Media Laboratory.

Ako sa meria internetový čas? 12 hodín na pravé poludnie bežného času (stredoeurópsky zimný čas) je ekvivalentom @500 úderov internetového času. Je jedno či ste v NewYork, v Ríme alebo či letíte lietadlom cez Atlantik. Na všetkých miestach sveta je internetový čas rovnaký.

Aké to má výhody? Výhody sa prejavia, ak je potrebné zosúladiť niekoľko ľudí alebo činností bez ohľadu na časové zóny. Pri videokonferenciách, pri rozhovoroch, pri tímovej práci v rôznych časových zónach alebo jednoducho vtedy, keď chcete informovať priateľov, kedy budete online.