Retiazka

  1. Základom retiazky je jedno očko. Očko si vytvoríme pomocou dvoch elíps (výsledkom bude akési "medzielipsie"). Pomocou nástroja "Tvary" nastroj tvary nakreslite elipsu. V galérii "Transformácia" (galéria Transformácia, Ctrl + 6) jej nastavte rozmery, napr.: šírka 100 mm, výška 70 mm. Vytvorte jej kópiu a nastavte jej rozmery: šírka 80 mm a výška 50 mm. "Medzielipsie" vytvorené z týchto elíps bude mať šírku 10 mm. Obidve elipsy pomocou galérie "Zarovnanie objektov" (galéria Zarovnanie objektov, Ctrl + 7) navzájom vycentrujte. Nakoniec vytvoríme "medzielipsie". Použijeme operáciu "Kombinovať" v galérii "Logické operácie" (galéria Logické operácie, Ctrl + 0).
galéria Transformácia
galéria Transformácia
galéria Zarovnanie objektov
galéria Zarovnanie objektov
Kombinovat, Logické operácie
Kombinovať, Logické operácie

jedno očko retiazkyAk pôvodné elipsy mali definovanú nejakú výplň, aj nový objekt bude mať definovanú výplň. Ak nie, definujte ju. Takisto zrušte obrysovú čiaru. Váš výtvor by mohol vyzerať tak, ako vidíte na obrázku. Jedno očko retiazky sme teda vytvorili.

 

 

 

  1. Vytvorenie ostatných očiek retiazky nebude problém. Využime funkciu Viacnásobné kopírovanie (Objekty - Viacnásobné kopírovanie - Po krivke, Ctrl + Shift + H). Keďže očká retiazky budú vytvárať kruh, využijeme kopírovanie po krivke, krivkou bude kružnica. Vytvorte kružnicu tak, aby približne zodpovedala veľkosti výslednej retiazky. Očko retiazky a kružnicu vycentrujte horizontálne na stred. Potom označte kružnicu a očko (pozor, presne v tomto poradí). Otvorte dialógové okno pre kopírovanie po krivke (Ctrl + Shift + H). Vytvorte šesť kópií, nezabudnite zaškrtnúť okienko "Otáčať objekty podľa krivky". 
očko a kružnica navzájom horizontálne vycentrované na stred
očko a kružnica navzájom horizontálne vycentrované na stred
kopírovanie po krivke
kopírovanie po krivke

Ak sa vám nepáči výsledok vášho prvého pokusu, vráťte sa späť (krok späť, CTRL + z), zmeňte parametre kružnice a vyskúšajte to znova. Zmažte kružnicu a pôvodné očko, ostatným nastavte farbu výplne.

výsledok kopírovania po krivke
výsledok kopírovania po krivke
medzivýsledok retiazky, farebné očka
medzivýsledok retiazky, farebné očka

 

  1. Ostáva posledná úloha, prepliesť očká navzájom. Takto sú to totiž len očká retiazky naukladané na seba. Hociktoré by sme mohli "vziať" a ostatné by pritom ostali na mieste. Pomôžeme si malou "fintou". Očká nebudeme preplietať (ono sa to ani nedá, porozmýšľajte prečo), ale upravíme obrázok tak, aby to vyzeralo, že sú očká prepletené. Každé dve očká sa "pretínajú" v dvoch miestach. Ak by v jednom z týchto miest bolo hore prvé očko a v druhom druhé, vytváralo by to dojem, že sú očká navzájom prepletené. Takže, ako na to? Vytvorte si napr. obdĺžnik, ktorý prekryje jeden z prienikov dvoch očiek. Označte spolu obdĺžnik a to očko, ktoré je umiestnené nižšie. Vytvorte prienik obdĺžnika a očka, galéria "Logické operácie" (nezabudnite zaškrtnúť voľbu "Zachovať pôvodné objekty"). Obdĺžnik odsuňte preč. Výsledok vás možno prekvapí :-) Očká sa preplietli. Presnejšie povedané, vyzerá to tak. V skutočnosti sa prienik obdĺžnika a spodného očka umiestnil dopredu a vznikol tak dojem, že očká sú prepletené. Skúste prienik odsunúť a hneď vám bude jasné, čo sa stalo. 
obdĺžnikom prekryjeme prienik dvoch očiek
obdĺžnikom prekryjeme prienik dvoch očiek
vhodne umiestneníme spodné očko a obdĺžnik          dojem, že očká sú prepletené
vhodným umiestnením spodného očka a jeho prieniku s obdĺžnikom
vytvoríme dojem, že očká sú prepletené

Takto postupujte ďalej a prepleťte zvyšné dvojice očiek. Pri poslednej dvojici trošku porozmýšľajte, aby bol výsledok logicky správny. Vaše dielko môže vyzerať nasledovne:

výsledok, retiazka